Põhivajaduse konseptsioon on meile tuntud juba Abraham Maslow’i teooriast, seda on omakorda täiendanud kuulus enesearengu õpetaja Tony Robbins, kes on öelnud, et meie tegevus ja ka tegevusetus on laias laastus ajendatud kuuest inimese põhivajadusest. Kõik need vajadused on meis olemas, üldjuhul kaks neist vajadustest on tunduvalt tugevamad ja mängivad olulist rolli meie igapäeva otsuste tegemisel. Millised on need kaks kõige enam esile kerkivat vajadust meie elus, sõltub meie arengust inimesena käesoleval hetkel.
Oluline on mõista, et need vajadused pole eesmärgid või ihad, vaid meie alateadvuses peituvad vajadused, mis märkamatult tõmbavad niite otsuste tegemisel. Ka paarisuhte harmooniale tuleb kasuks kui ollakse teineteise kahe põhilise baasvajadusega kursis ning osatakse seeläbi teineteisega paremini arvestada.
Millised need põhivajadused on? Toon siin välja ka peamised märksõnad seoses iga põhivajadusega:
- Kindlusetunne (Certainty) – valu vältimine ja naudingute kogemine, mugavus, stabiilsus, turvalisus ja etteaimatavus
- Vaheldus, mitmekesisus (Uncertainty/Variety) – vajadus uudsuse, muudatuste, uute stiimulite järele, meelelahutus aga ka kriis, kaos, konflikt.
- Olulisus, vajadus olla tähtis (Significance) – tunne, et oled unikaalne ja oluline, eriline ja vajatud aga ka tähtsus, uhkus, saavutusvajadus, perfektsionism, distsipliin
- Armastus ja side (Connection/Love) – vajadus läheduse järele, koosolemine, õrnus.
- Areng, kasv inimesena (Growth) – kasvamine inimesena, suutlikus ja mõistmine,
- Panustamine (Contribution) – Maailmale tagasi andmine, andmine, teiste toetamine ja suurema eesmärgi teenimine
Kindlusetunne, vaheldus ja olulisus on peamiselt kehalisel tasandil vajadused kui lisame sellele ka armastuse, siis võime nimetada neid inimese neljaks põhivajaduseks, et püsida elus ja kestma jääda, mingil tasandil on need neli meile kõigile olulised.
Kui vaadata neid samasid 4 põhivajadust, siis vastavad nad ka jooga filosoofia järgi neljale esimesele põhienergiakeskusele ehk tšakrale – juurtšakra haldusala on turvatunne ja ellujäämisinstinktid, teine energiakeskus loob kreatiivsust, seksuaalsust jms. Nabatšakra ehk manipura on tahtejõu, distsipliini, saavutuste reguleerimise keskus ja südamekeskus ehk anahata avanemine lubab meil tõeliselt (tingimusteta) armastada.
Saame neid põhivajadusi rahuldada teadlikult või siis ennast kahjustaval moel. Näiteks võib liigne soov kindluse järele piirata meie arengut, meil pole piisavalt julgust teha elus vajalikke muudatusi. Liigne vahelduse janu ei lase keskenduda ja luua. Inimene, kes igatseb olla oluline, hakkab selle asemel, et endas see olulisuse tunne üles leida, teistega manipuleerima, et läbi selle oma tähtsust rõhutada. Ka tohutu suur igatsus armastuse järele võib viidata armastuse puudumisele iseenda vastu ning seetõttu selle ootamist teistelt.
“Kas astud sammu edasi kasvu suunas või sammu tagasi turvalisusesse”
– Abraham Maslow
Kasv ja panustamine on juba kõrgemad, hingetasandil vajadused, et meie hing tunneks täitumust. Kasv ja panustamine muutuvad meile tavaliselt oluliseks siis kui esmased neli vajadust on suures osas rahuldatud, st. me ei ole pidevas ellujäämisvõitluse energias. Need, kel areng ja panustamine on peamised vajadused, võivad teha ühiskonna jaoks suuri ja erakordseid asju, ära ei tohiks aga unustada siis oma lähedasi ja ka iseenaast. Kui oled aga koos partneriga, siis tasuks vaadata mõlema puhul, mis vajadused on kõige olulisemad ning leppida kokku, kuidas teineteist nende vajaduste rahuldamisega mõistlikult toetada. Näiteks kui ühel on selleks kasv ja panustamine, teisel armastus ja lähedus, siis võib siin kergesti tekkida olukord, kus üks panustab pigem suurtele tegudele ja lähisuhe nii palju tähelepanu ei saa. Oluline on kokku leppida rutiinides, et oleksid ühised intiimsed hetked, kus jagatakse omavahel armastust aga ka sellel, et panustamisele või arengule pühenduvat osapoolt ei süüdistataks oma aja panustamises sellistele tegevustele.
Inglise keelseid Cloe Madanes’i poolt loodud 6 põhivajaduse teste leiab internetist mitmeid, siin üks, mida soovitan teha – test.