Kuidas õigesti vabandada – Mis on sinu armastuse ja vabanduse keel?

Gary Chapman on oma raamatus “Armastuse viis keelt” kirjeldanud põhjalikult meie erinevaid armastuse väljendamise keeli. Nimelt peaks üks arukas partner välja uurima oma kallima armastuse keele ja oma armastust väljendama kallimale mõistetavas keeles, mitte selles, mis endale oluline on. Mis see tähendab? Näiteks kui sinu armastuse põhikeel on kvaliteetaeg ning sa organiseerid ühist ettevõtmist uskudes, et läbi selle su kallim mõistab, et sa armastad teda. Kallima armastuse põhikeel on aga hoopis komplimendid ja affirmatsioonid ning selleks, et tunda end armastatud ja hinnatuna vajab ta kindlasti sinu suust tulevaid komplimente. Armastuse keelest räägitakse palju paarisuhte kontekstis aga samamoodi tasub end kurssi viia ka oma laste ja sõprade armastuse keelega. Kes soovib end teemaga rohkem kurssi viia, siis Gary Chapmani raamat on olemas ka eesti keelsena ning internetis leidub ka online teste kui otsid fraasi “5 love languages”.

Täna tahtsin ma aga mõtteid jagada hoopis vähem räägitud vabandamise keelest. Kas oled leidnud end olukorrast, kus inimene vabandab ja sina lihtsalt tunned, et see ei ole piisav kuigi ta on selgitanud pikalt laialt, miks midagi juhtus või ei juhtunud? Siin võib olla põhjuseks see, et “räägite” vabandamises erinevalt keelt. Selleks, et vabandused oleks efektiivsemad, on oluline mõista, mida teine inimene vajab, et andestada.

Toon näiteks olukorra, kus unustad täiesti ühise tähtpäeva, sest oli lihtsalt tohutult kiire tööpäev? Millised võimalused sul on?

Südamest kahetsemine

Gary Chapmani sõnul võib lihtne “palun vabandust” teha mõne inimese puhul imet. Samas võib mõnes olukorras see ütlejale päris raskelt tulla. Oluline on, et see tuleks vabandajal südamest, mitte moka otsast ning et vabandaja võtab omaks kogu süü ja häbi. Kannatanule, kelle vabanduse keeleks on südamest kahetsemine, ei ole nii oluline heastamine või pikad selgitused, oluline on, et vabandus on siiras ja südamlik. Vabandades pöörake tähelepanu ka oma kehakeelele ja silmsidele.

Võtad vastutuse

Mõnele inimesele võib lihtne “palun vabandust ma enam ei tee” tunduda liiga pealiskaudne ning oodatakse, et vabandaja võtaks vastutuse oma teo või tegemata jätmise pärast. Siin on oluline, et vabandaja võtaks kogu süü enda peale ja ei hakkaks laveerima selliste väidetega, mis pool süüd teisele veeretaks nagu “mul on kahju, et sa nii tunned”, selle asemel ütle parem “mul on kahju, et ma panin sind nii tundma/sellisesse olukorda. Või proovi siis juba midagi sellist: “Palun vabandust, ma tõesti unustasin, sest olin oma töö pärast täna väga stressis, mul on väga kahju, et panin sind niimoodi tundma. “

Heastamine

Olukorra heastamine võib osutuda päris keeruliseks, sõltub milline oli kahju. Kui tekitatud kahju on näiteks usalduse reetmine, siis selle heastamine võib väga kaua aega võtta. Unustatud õhtusöögi puhul võib aga vabandusele lisaks pakkuda välja midagi veelgi vahvamat, mida inimene, kellelt vabandust palutakse, kõrgelt hindaks. Näiteks, kel armastuse keeleks kvaliteetaeg, hindaks ilmselt sellist vabandust: “Palun vabandust, ma tõesti unustasin täna meie tähtpäeva aga ma sooviks seda sulle heastada, kas sulle meeldiks kui ma viiksin sind järgmisel nädalavahetusel spasse ja me tähistaksime seal?”

Südamest tulev meeleparandus

Selle vabanduse keele puhul on oluline, et vabandaja mõistaks, et lihtsalt tunnistamine, et miski läks nihu või ununes, pole piisav. Sellele lisaks tuleks ka midagi ette võtta, et see enam ei korduks. Anna koos vabandusega teada, milliseid samme sa teed, et selline kahetsuväärne juhtum ei korduks. Unustamise puhul, saad näiteks lubada (ja muidugi ka teha), et lisad alati kokkulepitud üritused ja tähtpäevad oma kalendrisse.

Andestuse küsimine

Vabandamine on alati selle vastutada, kes eksis, andestamine on juba kannatanu ülesanne, samas ei ole kannatanul kohustust koheselt kõike andestada ning kindlasti ei tohiks seda temalt nõuda või halvustada kannatanut, kes sinu pika patukahetsus traktaadile kohe positiivselt ei reageeri. Anna talle ruumi ja võimalust oma tundeid seedida ning küsi hoopis mida ma saaksin teha, et seda heastada??

Me oleme inimestena kõik erinevad. Mõnele inimesele piisab lihtsast ja südamlikust “palun vabandusest”ning teine sooviks kuulda kõike alates vabandusest, heastamisest, meeleparandamisest ning võimalusest ise öelda, mida eksinu peaks tegema, et viga heastada. Hea on hetkel kui teie vahel on harmoonia, vabanduse keel teemaks võtta, siis saab seda huumoriga pooleks arutada ning hiljem siis kui kriisiolukord käes, proovida juba teadlikumalt vabandada. Harjutamine teeb meistriks 😉 Mida teha siis kui sa ei tea teise inimese vabandamise keelt? Pane kõik need kokku ja kasuta kõiki, jälgides inimese reaktsiooni, näed, mis toimib. Inglise keelset vabanduse keele testi saab teha siin.

Scroll to Top