Puhas ja aktiveeritud vesi, mida kasutame joogiks ja toidu valmistamiseks, on tervise eelduseks. Pole mingit mõttet kugistada kalleid vitamiine ja muid toidulisandeid, kui keha on mürke täis ning tarbime igapäevaselt juurde ebakvaliteetset vett ja toitu.
Puhas ja kemikaalivaba vesi on inimorganismi jaoks hädavajalik. Vesi mitte ainult ei hoia meie keha hüdreeritud, vaid mängib ka võtmerolli seedimises, vereringes, toksiinide väljutamises ja rakkude taastumises. Tänapäeval sisaldab kraanivesi üldjuhul erinevaid saasteaineid, sealhulgas fluoriidi, alumiiniumi, raskmetalle ja baktereid nagu E. coli, mis mõjutavad meie tervist negatiivselt. Enam ei saa ka puhast ja aktiveeritud vett allikatest, sest tihtipeale on needki saastunud ka E.coli bakteriga või põldudel kasutatud glüfosaatidest ja pestitsiididest.
Miks on puhas vesi nii oluline?
- Mürkide ja raskmetallide vältimine
Fluoriid, alumiinium ja raskmetallid nagu plii ja elavhõbe võivad pikaajalisel tarbimisel põhjustada neuroloogilisi häireid, neerukahjustusi ja vähki. - Seedetrakti tervis ja immuunsus
Bakterid nagu E. coli ja parasiidid võivad põhjustada tõsiseid seedehäireid ja infektsioone, eriti nõrga immuunsusega inimestel. - Hormonaalse tasakaalu säilitamine
Vees leiduvad kemikaalid, näiteks klooriühendid ja pestitsiidijäägid, võivad häirida organismi hormonaalset tasakaalu ja põhjustada ainevahetusprobleeme. - Kehale olulised ained ei imendu kui keha on mürke täis.
- Parem maitse ja tervislik elustiil
Puhas vesi maitseb paremini ning soodustab tervislikumat eluviisi, aidates kehal paremini omastada toitaineid ja hoida energiatase stabiilsena.
Niisiis on viimane aeg teha põhjalik uuring ja hankida endale korralik veepuhastussüsteem, mis küll puhastab fluoriidist, alumiiniumist, raskmetallidest, põllumajanduses kasutavatest kemikaalidest, ravimijääkidest ja bakterites aga samas ei sureta vett ära ja ei võta sealt välja olulisi mineraalaineid. Britta kann ei ole selleks piisav 🙂 Lisan, et ma ei ole müügiesindaja ühelegi neile brändidele ega saa neilt ka mingit boonust (kahjuks). Lisaks on mul endalgi veel see otsus ja ost tegemata, niisiis, kel on häid soovitusi, andke teada.
Parimad veepuhastusseadmed kahjulike ainete eemaldamiseks
Enagic Kangen vee aktiveerimise süsteem.
- Minu nr. 1 põhineb kogemusel kui käisin EESystemi seansil Nõmmel Infinityspace stuudios ja seansi juurde anti juua Kangeni aktiveeritud vett. Mu keha laulis seda juues ja tõin koju kaasa. Jaapanist pärit seade on üsna krõbeda hinnaga, pean selle soetamiseks veel natuke finantse manifesteerima aga muidu oleks see mul juba köögis olemas.
- Toodab ioniseeritud aluselise vee, mis aitab neutraliseerida keha happelisust.
- Eemaldab kahjulikud ained, säilitades samas kasulikud mineraalid.
- Hüdreerib rakke tõhusamalt tänu väiksematele veemolekulidele.
- Aitab keha detoksifitseerida ja parandada seedesüsteemi tervist.
- Tunnustatud ja sertifitseeritud meditsiiniline seade.
Berkey veefilter
- Eemaldab 99,9% bakteritest, viirustest, raskmetallidest ja kemikaalidest.
- Suudab filtreerida suurema koguse vett, sobib hästi peredele.
Clearly Filtered veekann
- Eemaldab fluoriidi, pliid, elavhõbedat ja farmatseutilisi jääke.
- Hea valik, kui eelistate lihtsat ja taskukohast lahendust.
Mitmed lahendused puhastavad vett pöördosmoosi teel, sel on aga pikemaajaliseks tarbimise puhul märkimisväärsed negatiivsed küljed:
- Mineraalide eemaldamine – Pöördosmoos eemaldab veest kasulikud mineraalid, nagu kaltsium ja magneesium, mis on olulised keha tervisele. See võib põhjustada mineraalide puudust, kui seda vett pikemaajaliselt tarbida.
- Suur veekadu – Selle süsteemi toimimiseks kulub palju vett. Tavaliselt raiskab pöördosmoos iga toodetud liitri puhta vee kohta mitu liitrit vett.
- Energiakulu ja hooldus – Mõned süsteemid vajavad elektrit ja filtrite regulaarset vahetamist, mis võib muuta need kulukamaks ja ebamugavamaks pikas perspektiivis.
- Happeline vesi – Pöördosmoosi käigus eemaldatakse leeliselised mineraalid, mistõttu võib saadav vesi olla kergelt happeline, mis võib mõjutada organismi pH-taset.
- Aeglane filtreerimisprotsess – Pöördosmoosifiltrid töötavad suhteliselt aeglaselt, mistõttu ei pruugi need alati sobida suure veevajadusega majapidamistele.
Lisaks vee kvaliteedile sõltub kraanist tuleva vee kvaliteet ka torustikust, mis võib paljudes piirkondades olla üsna kole.
Uurisin, mis on näiteks Tallinna Vee puhastusprotsess. Fluoriidi Tallinnas joogivette ei lisata. Hea seegi. Tallinna joogivees leiduv fluoriid on looduslikku päritolu ning selle sisaldus varieerub: Ülemiste veepuhastusjaama vees on see 0,04–0,2 mg/l ning põhjaveepiirkondades (nt Nõmme ja Merivälja) 0,4–0,8 mg/l. Esmalt lisatakse tooveele osooni. Seejärel lisatakse vette koagulante, mille täpsest koostisest Tallinan Vesi avalikult ei teavita. Üldjuhul kasutatakse koagulantidena positiivse laenguga aineid, mis destabiliseerivad vees leiduvad osakesed, ning flokulantidena orgaanilisi polümeere, mis soodustavad osakeste liitumist.
Seejärel selitatakse ja filtreeritakse ning lõpuks desinfitseeritakse, lisades vette klooriühendeid. Veepuhastusjaamast väljuvas vees hoitakse vaba kloori kontsentratsioon kuni 1 mg/l vastavalt kehtivatele normidele.
Uurisin lähemalt, mis on koagulandid ja mis on nende kemikaalide terviseriskid
Euroopa Liidu avalikes veepuhastussüsteemides kasutatakse koagulatsiooniprotsessis sageli järgmisi kemikaale: alumiiniumsulfaat (alumi), raud(III)kloriid ja raud(III)sulfaat. Kuigi need ained aitavad veest eemaldada hägusaid osakesi ja saasteaineid, võivad nende jäägid joogivees pikaajalisel tarbimisel põhjustada mitmeid terviseriske. (Allikas )
1. Alumiiniumsulfaat (alum)
- Närvisüsteemi häired: Liigne kokkupuude alumiiniumiga on seotud neuroloogiliste haigustega, sealhulgas Alzheimeri tõve ja Parkinsoni tõve tekkega.
- Neeruprobleemid: Alumiinium võib organismi kuhjuda, eriti neerupuudulikkusega inimestel, põhjustades toksilisust ja neerufunktsiooni langust.
- Luustiku nõrgenemine: Suured alumiiniumikogused võivad häirida kaltsiumi ainevahetust, põhjustades osteoporoosi ja luutiheduse vähenemist.
2. Raud(III)kloriid
- Seedetrakti ärritus: Suured kontsentratsioonid võivad põhjustada kõhuvalu, oksendamist ja kõhulahtisust.
- Happe-aluse tasakaalu häired: Raud(III)kloriid võib muuta vee pH taset, mis võib mõjutada mao ja soolestiku mikrofloorat.
- Raua liigtarbimise risk: Liigne raud võib põhjustada hemokromatoosi, mis kahjustab maksa, südant ja teisi elundeid.
3. Raud(III)sulfaat
- Metalli maitse vees: Suured kogused võivad anda veele ebameeldiva maitse ja mõjutada joogivee kvaliteeti.
- Siseorganite kahjustus: Pikaajaline kokkupuude võib viia maksa ja neerude ülekoormuseni, kuna keha peab liigset rauda töötlema.
- Vabade radikaalide moodustumine: Suured rauakogused võivad tekitada oksüdatiivset stressi, mis on seotud enneaegse vananemise ja krooniliste haigustega.