Kuidas jõuda unistuste eluni vol. 1 ehk järjepidevus viib unistusteni

Üks peamine põhjus, miks paljud inimesed ei jõua oma unistusteni või isegi mitte eesmärkideni, on see, et muudkui valmistatakse end ette millekski suureks aga ei tehta praktilisi samme, mis on ka vajalikud. Täna ma tahan tähelepanu pöörata just nn. enesearengu maastikul toimuvale. Väga palju on inimesi, kes käivad kursuselt kursusele, retriidilt retriidile, on muutunud nö. intellektuaalsete teadmiste masstarbijaks. Teadmiste ellu rakendamine on aga alati ülim teadmiste kogumisele.

Ärge saage valesti aru, 90% inimkonnast vajaks hädasti seda teadmiste kogumist 🙂 Kui aga asud juba teadmisi koguma, tuleb neid ka RAKENDADA. Ainult õppimisest, kursustest, retriitidest, raamatutest on vähe abi kui sa neid uusi teadmisi oma ellu ei rakenda ja seeläbi neist tõelisi oskuseid ei vormi.. Õppimisest on tõeliselt kasu ainult siis kui sa päriselt ka rakendad seda, mida õpid. Seod oma eluga, oma käitumisega ja mitte ainult korra või kaks peale koolituse läbimist, vaid järjepidevalt, hoolimata tagasilöökidest, mida me kõik aeg ajalt kogeme.

Praktiline rakendamine ja järjepidevus on edu võti. Olgu see uus oskus, nõuanne või elutarkus – just selle praktilisel tasandil oma ellu toomine muudab kõik. Väike spikker:

#1 Sea selged eesmärgid Mõtle läbi, kuidas õpitut igapäevaelus rakendada. Jaga see väikesteks sammudeks.

#2 Harjuta järjepidevalt Mida rohkem harjutad, seda paremaks saad. Loo endale rutiin

#3 Peegelda oma edusamme Hinda regulaarselt, mis töötab ja mida on vaja veel kohandada.

#4 Jää pühendunuks Väldi vanade harjumuste juurde naasmist (loe uuesti #2)

#5 Jaga oma teekonda Arutle kogemusi sarnaselt mõtlevate, toetavate sõprade või oma kogukonnaga. Leia keegi, kes sulle seda tegutsemist aeg ajalt meelde tuletab.

Muuda kõik oma teadmised järjepidevalt ka praktikaks ja jälgi, kuidas elu paraneb!

Kuidas jõuda unistuste eluni vol. 1 ehk järjepidevus viib unistusteni Read More »

Uskumused, mis hoiavad sind eemale küllusest ja sealhulgas ka rahast

Hoolimata sellest, kas oled palgatöötaja või ettevõtja, piiravad uskumused raha kohta hoiavad meid tagasi ja ei lase saavutada edu sellist taset, mida me võib-olla oma teadliku meelega ihaldame. Mõnikord õnnestub edu saavutada ja siis järgneb kukkumine, võib-olla on su elus isegi väike muster, et saavutades mingi taseme, järgneb langus. Esimese hooga vaidleb meie mõistus vastu, stiilis: “pole mul mingieid piiiravaid uskumusi, mulle meeldib raha,” aga kui tegelikult on raha puudus või vähesus elus läbiv teema, siis tasuks maha istuda ja natuke sügavuti minna. Need piiravad uskumused on sügaval meie alateadvusel, mis paraku juhib meie elu 90% ulatuses. Ning teadvustamata neid uskumusi, jäämegi kinni ebaedusse, elamata oma täit potentsiaali.

Milline neist väidetest sind kõnetab?

  • Raha pole oluline
  • Raha on räpane
  • Ega ausalt rikkaks ei saa
  • Raha ajab riidu
  • Äkki mu sõbrad hakkavad mind halvustama kui mul on palju raha
  • Rikkad on nõmedad, ennast täis, ahned vmt.
  • Mul ei ole palju vaja
  • Mind raha ei huvita
  • Raha ei kasva puu otsas
  • Raha tuleb raskelt
  • Kuulumine (vaesesse) kogukonda

Inimene, kes ütleb, et raha pole oluline või kiiresti vabandab, et ei tee seda või teist raha pärast, annab kohe teada, et see rahavool tema poole pole teretulnud. Või kui halvustad rikkaid inimesi, siis sinu alateadvus saab selge signaali, et sa ei soovi ka ise rikas olla, sest siis muutud sinagi nõmedaks, ülbeks või selliseks, milliseks sa rikkaid pead. Ka enda pisendamine, et ma ei vaja palju, ma saan hakkama selle vähesega, mis mul on, annab küllusevoole signaali, et pole vaja. Enda pisendamine viitab sageli ka probleemidele eneseväärtustamisega. Raha on energia ja kokkuleppeline vahend, et saaksime siin maailmas toimetada, oma loomingut pakkuda, raha energia on neutraalne ja igaüks ise annab sellele tähenduse vastavalt iseenda sagedusele ja mõttemallidele.

Piiravate uskumuste ümbertegemisel on suur abi näiteks hüpnoosist.

Uskumused, mis hoiavad sind eemale küllusest ja sealhulgas ka rahast Read More »

Nr. 1 saladus (mis ei ole tegelikult saladus) parema mälu ja ilusama naha kohta

Kas tahad, et sul oleks parem mälu ja tähelepanvõime? Parem tervis? Su nahk ja silmad säraksid ning sul oleks piisavalt energiat? Su tuju oleks parem?

Minu meelest on number üks saladus ilu, mälu ja hea enesetunde jaoks UNI. Kui me lõpetaks pidevalt oma uneaja varastamise iseendalt, siis oleks meil juba kuldvõtmeke edu suunas enda käes. Minu elus on olnud perioode, kus ma magan väga vähe ja see kindlasti ei teinud mind ei õnnelikumaks, rahulikumaks ega edukamaks. Kui mingil hetkel kogesin, mida stabiilselt piisavalt magamine minu enesetundele ja kehale teeb, otsustasin, et piisav ööuni on minu prioriteet. Ma ei tee selles osas kompromissi, kui siis ainult varahommikuse lennupileti korral 🙂

Mis magamise ajal meie kehas toimub?

Uni aitab aju ette valmistada õppimiseksmäletamiseks ja loomiseks. Teadlased on avastanud, et ajus on justkui äravoolusüsteem, mis eemaldab une ajal toksiine sarnaselt nagu teevad meie neerud. Une ajal meie keha taastub – veresoontest meie immuunsüsteemini. Vähene ööuni aitab kaasa ka kaalutõusule ja veresuhkru tõusule.

Nr. 1 saladus (mis ei ole tegelikult saladus) parema mälu ja ilusama naha kohta Read More »

Kuidas hüpnoos sind aidata saab

Kas sinu elus on mõni valdkond, millega oled pidevalt kimpus ja asjad kuidagi ei edene kuigi oled sellesse panustanud enda meelest piisavalt? Meie elu ruulib vaid 10% teadlik meel ja 90% ulatuses alateadlik meel. Just seetõttu võid küll oma teadliku meelega mõelda, et tahad midagi oma ellu luua ja tuua aga asjad ei edene. Ainult mõtlemisest ja füüsilises plaanis tegutsemisest jääb tihtipeale väheks, sest see maagiline 90% töötab su soovidele vastu. Siin tulevad appi tehnikad, et leida üles alateadvusest need blokeeringud või uskumused, millest meil aimugi pole kui oma alateadvusega tööd pole teinud.

Tänapäeva inimene kipub aga alateadvust täielikult eirama ja kummardama seda nö. käega katsutavat teadlikku meelt. Kas sa kujutad ette, et elaksid oma majas, kus on 10 tuba aga sina oleksid tuttav ainult ühega neist ja ülejäänutesse isegi mitte ei piilu? Ega vist mitte :). Ometigi kipub suurem osa inimkonnast seda just tegema, peamiselt küll teadmatusest, vahel ka puhtast arrogantsist või alateadlikust hirmust. Tegelikult pole siin ei karta ega häbeneda midagi. Meil kõigil on alateadvuses blokeeringuid, hirme, uskumusi, mis meid ei teeni, absoluutselt kõigil, nii professoritel, presidentidel, rikastel, edukatel, vaestel, kuulsatel ja kuulsusetutel. Olenemata sellest, kus sa oma eluga parasjagu oled, võid saada abi kui enda alateadvusega tutvust teed ja neile uskumustele valgust heidad.

Alateadvusega tegelevaid tehnikaid on mitmeid, üks tuhandeid aastaid vana meetod on hüpnoos. Hüpnoosi nime kannab see küll vaid 18.sajandist aga juba vanad egiptlased, vanad kreeklased ja paljud põlisrahvad on kasutanud praktikaid, et jõuda muutunud teadvuse seisundisse, Sellised praktikad on nö. moodsa hüpnoosi eelkäijad. 18. sajandiks töötas hüpnoosiga piisavalt arste, kirurge, psühhiaatreid, psühholooge ja psühhoterapeute, et 1892. aastal kiitis näiteks Briti Meditsiiniassotsiatsioon (BMA) ühehäälselt heaks hüpnoosi terapeutilise kasutamise. USA-s toetatakse hüpnoosiga sünnitajaid ning operatsioonile minejaid.

Mis on hüpnoos ja kuidas see mind aitab?

Hüpnoos on meetod, mis aitab sul lõdvestuda ja selles lõdvestunud olekus vastu võtta väestavaid uskumusi. Piltlikult võib öelda, et hüpnoos võimaldab alateadvusesse justkui uut tarkvara peale laadida, oma ajus uusi seoseid luua ja läbi selle oma elu kvaliteeti tõsta. Näiteks: saada üle hirmudest, foobiatest, sõltuvustest, toetada oma tervist, vabaneda stressist, uneprobleemidest, aidata paremaid tulemusi saavutada nii spordis kui õppimisel, murda mustreid, mis kipuvad elus korduma, kasvatada enesekindlust, julgust, usaldust iseenda vastu jne. jne.

Hüpnoosis olles oled lõõgastunud seisundis, midagi ärkveloleku ja uinumise vahepealset, sinu ajulained on aeglustunud, peamiselt alfa tasandil, mis aitab sul vastu võtta sugestsioone. Tavaolekus toimetame tavaliselt beeta tasandil, siis kui mõtleme omi mõtteid ja muretseme möödunud ja tulevaste võimalike probleemide pärast. Hüpnoosi seisundis aju lained aeglustuvad alfa, kohati ka theta ja delta tasandile (vt joonist)

ajulained

Mis siis kui ma ei allu hüpnoosile?

Üldjuhul kõik vaimselt terved ja intelligentsed inimesed alluvad hüpnoosile, arvamus, et ma ei allu hüpnoosile tuleb sellest, et inimesele ei ole selgeks tehud, mis täpselt hüpnoos on ja mida ta hüpnoosis olles kogeb või ei koge. Enne sessiooni alustamist räägin selles osas põhjalikult üle, millega on tegemist ja kuidas me hüpnoosi kogeda võime.

Kas hüpnoos on ohtlik?

Me kogeme hüpnoosi iga päev kui hakkame uinuma või ärkama, selles ei ole midagi ohtlikku. Sa ei kaota teadvust ja kuuled, mida sulle räägitakse, võid hüpnoosi seisundist väljuda kui sul selleks soov tekib. Hüpnoosi ei saa kasutada vastu sinu tahtmist.

Kuidas ma saan hüpnoosi sessioonile?

Alates 25. novembrist kuni Jõuludeni pakun Tallinnas, Kalamaja piirkonnas hüpnoosi seansse. Juba esimene seanss võib sind oluliselt edasi aidata, üldjuhul on soovitav teha 4-6 seanssi aga kõik sõltub ka konkreetsest tööst. Esimeseks sessiooniks tasub varuda 2 tundi, edaspidi 1,5tundi. Kuni Jõuludeni on sessiooni hind 65€. Registreeri sessioonile info@vaimsedreisid.ee

Kuidas hüpnoos sind aidata saab Read More »

Mis on pimeretriit ja miks see hea on

Viibisin hiljuti oma elu esimesel pimeretriidil. Mõte pimeretriitida küpses mul sees juba mitu head aastat, nimelt alates hetkest kui üks mu sõber kirjeldas oma kogemust, kus ta esialgse 7 päeva asemel viibis pimedas ja eraldatuses 23 päeva ja isegi siis tuli välja vastumeelselt. Tulemuseks oli tema sõnul kõrgema teadvuse seisundid, hulgaliselt taipamisi ja vaimne ärkamine. Mina planeerisin esimene kord retriidi pikkuseks 7 päeva.

Miks pimeretriit hea on?

Tegemist on iidse spirituaalse praktikaga, mida tuntakse erinevates kultuurides üle maailma ja kasutatakse kui vahendit kõrgendatud teadvusseisundite ja vaimse ärkamise saavutamiseks. Usutakse, et väliste segajate kõrvaldamisega saab mõistus keskenduda sissepoole ja pääseb sügavamale teadlikkuse, intuitsiooni ja loovuse tasanditele. See võib olla võimas vahend vaimse edenemise teel, aga ka vahend emotsionaalseks tervenemiseks. Pimedus aitab leida valguse enda sees.

Uuringud on näidanud, et pikaajaline pimeduses viibimine põhjustab biokeemilisee reaktsiooni ajus, DMT sünteesi, mis käivitab muutunud teadvuse seisundi, mis võimaldab kiirendada arengut eneserealisatsiooni suunas.

Tänapäeva ülestimuleeritud maailmas, kus oleme pidevas infovoos ja enamik meist maadleb keskendusmisraskuste ja mäluprobleemidega, on pimedusse ja vaikusesse taandumine võimas taaskäivitaja ja tervendusviis, närvisüsteem taastub, kel on unepuudus, saab end ka lõpuks korralikult välja magada. Paljud leiavad üles oma loovuse ja intuitsiooni. Võib juhtuda arusaamine nähtamatutest eksistentsitasanditest ja seega paradigma muutumine nn reaalsuse suhtes. Vibratsioonisagedus tõuseb, mis toob kaasa arvukad energeetilised nähtused. Kindlasti paraneb keskendumisvõime, fookus. Siiski, ma ei sooovitaks seda retriiti inimesele, kel puudub igasugune spirituaalne praktika ja tahab lihtsalt välja magada ja end paremini tunda 😉 Kuigi mõned allikad soovitavad pimedust ka stressi ja depressiooni puhul, ei soovita ma säärases seisundis üksinda pimedasse end taandada, pigem võib see mõnel inimesel vallandada rohkem hirme ja ärevust kui puuduvad teadmised ja vahendid, kuidas ennast ja oma emotsioone juhtida.

Mis toimub kehas?

Pikaajaline pimeduses viibimine aktiveerib käbinääret, käbinääre toodab pimeduses melatoniini. Melatoniini tootmiseks on vaja täielikku pimedust, seetõttu tavapärases elukeskkonnas on see sageli häiritud. Pimedas suureneb psühhoaktiivsete trüptamiinide kontsentratsioon ajus, mis toob kaasa sisemiste nägemuste, unenägude tekkimise. Trüptofaani metabolismi käigus toodetud lihtsaim psühhoaktiivne molekul on DMT. Erinevate uuringute kohaselt avaldub just selle aktiveerimisel ebatavaline rõõm, ajatus, enesekindlus ning universaalse armastuse ja kaastunde kogemus.

1.-3. päeval melatoniin aitab vaigistada meelt ning valmistuda tunnetama oma olemust ja maailma peentasandil. 3.-5.päeval melatoniini töötlemine jätkub pinoliiniks, mis mõjutab aju neurotransmittereid. Pimeduses koguneb melatoniin järk-järgult ajju ja me hakkame oma ärkveloleku teadvuses kogema une ilmutusi. Une- ja uneseisundid avalduvad meie teadlikkuses ning meie tõelise olemuse aspektid hakkavad end paljastama. Uneteadvus on sügav noorendamise ja taasühendamise seisund meie jumaliku allikaga. 6.-12.päeval hakkab aju sünteesima nn. “vaimumolekule” 5-metoksüdimetüültrüptamiini (5-MeO-DMT) ja dimetüültrüptamiini (DMT), hõlbustades universaalse armastuse ja kaastunde transtsendentaalseid kogemusi. *

Mida mina kogesin ja tagant järele tarkused

Minu eesmärk oli süvendada segamatult oma praktikat ja vaadata, kuhu see pimedus mind kannab. Esimesed päevad magasin üsna palju nagu paljud hoiatavad, siiski mitte ülearu, sest üldiselt pööran piisavale unele oma elus päris palju tähelepanu. Algul tegin entusiastlikult asana praktikat, mediteerisin. Esimene päev oli meel üliaktiivne ja lahendas veel kõike, mis pooleli jäi. Sõin vist umbes kord päevas, mulle ei toodud süüa, seega pidin ise oma kaasavõetud asjadest ja veekeedukannu abil midagi tegema. Kui ma tavaelus olen endaga vahel kärsitu, siis nüüd tundsin end selle pehme sametise pimeduse rüpes soojalt ja turvaliselt ning kogesin ülimat kannatlikkust ja armastusväärsust iseendaga. Täielik kohalolu midagi tehes, näiteks tassi tee tegemine oli omaette protseduur, kõigele tuli tähelepanu pöörata ja olla absoluutselt kohal, et see kuum vesi läheks ikka tassi ja tass saaks piisavalt täis. Või hambapesu..algul oli see päris lõbus, sest ei taibanud hambapastat kohe suhu panna – harjale pannes ei näe ju kui palju seda tuleb ning mõned korrad oli mul seda hambapastat ikka igal pool. Mõnikord kadus veepudel tuppa ära kuigi panin selle alati kindla koha peale. Nii et jagus mu ööpäevadesse ka asist ja vahel ka lustakat askeldamist. Üldse tundsin sellist kergust ja naersin päris palju – ma ei läinud täielikku vaikusesse kuigi ega ma nüüd rääkimisele ka energiat ei kulutanud 🙂

Kuskil 4nda päeva paiku tekkis mingi de-orientatsioon aeg-ajalt. Ruum ei olnud suur aga vahepeal suutsin kuidagi sassi ajada ja liikusin täpselt soovitule vastassuunas. Mingil hetkel hakkasin aeg ajalt nägema kerget, pehmet valgust. Mõnikord kerget pehmet valkjat valgust, mõnikord justkui infrapuna. Vahel oli tunne justkui oleksin surnud, elu läheb edasi, kõik toimetavad väljapool seda minu ruumi ja mina justkui jälgin neid kuskilt mujalt. See oli ka selline rahulik jasoe teadmine, et elu läheb edasi. Unenäod olid omamoodi, kuidagi lakoonilisemad kui tavaliselt. Meditatsioonid läksid sügavamaks ja ajataju kadus. Vahel kuulsin väljast mõnda heli, mille põhjal üritasin arvata aega. Kuigi ma pole omaarust suur kella vaataja, tekkis seal suur tahtmine kursis olla ajaga. 4ndal päeval tundsin ka, et mu keha tahab hirmsast liikuda, ei asanad, qigoong ega niisama maas väänlemine ei aidanud, unistasin pikast jalutuskäigust metsas. Hoolimata heast ventilatsioonist unistasin värske õhu käes liikumisest. Siis hakkas igav. Jälgisin huviga, sest igavus oon teatavasti üks väga hea allikas loovuseks, uuteks ideedeks. Algul tuli palju ideid, mida üritasin paberile kirjutada, siis jätkasin oma praktikatega. Millalgi 5-nda päeva lõpus või 6nda alguses tekkis uus taipamine ja selgus ning otsustasin järgmisel päeval välja tulla, päev varem kui esialgu plaanisin.

Välja tulemisel oli kõige mõnusam hilisõhtul kuu valgel rõdul istuda ja hingata värsket karget sügisõhku. Oli täiskuu. Järgmisel päeval harjutasin end hommikuvalgusega. Silmad olid hästi tundlikud ja kergelt iiveldas kui läksin päevavalgusesse. Pealelõunaks sain end stabiilseks ning sõitsin koju, tahtmata veel rääkida, suhelda, vaadata telefoni vms. Integreerimiseks kulus veel veidi aega ja ilmselt toimub see protsess veel taustal. Mõned inimesed mainisid, et mu energias on toimunud muutus. Iise tunnen, et praegu suudan minna sealsesse sametisse armastuse olekusse tagasi üsna kergelt ka valguses. Kas ma teeksin seda veel? Aus vastus on, et ei tea. Olles tule elemendi inimene, tohutu amburi (4 planeeti + tõusumärk) energiaga, siis selline pimedusse eraldumine ei ole mulle eriti loomuomane aga kes teab, ehk mõne aja pärast prooviksin juba 10 päeva.

Mida teeksin teisiti? Valmistaksin end paremini ette. Praegu oli mul peamiselt ainult selle sõbra kogemuse kirjeldus ja ma eriti ei uurinud teemat sügavamalt. Nii öelda hüppasin ja siis mõtlesin. Leppisin ka maja pakkujaga kokku, et kolmandal päeval nad korra ukse tagant küsivad, kuidas mul läheb. See tundus sel hetkel igati mõistlik, tagant järele vaadates, aktiveeris see mu meelt liialt. Ootasin seda külaskäiku nagu laps jõuluvana ja pärast võttis jälle tükk aega, et meel rahuneks ning lisaks andis see ettekujutuse ajast ja seejärel hakkas aeg venima kuigi teadsin, et olen poole peal. Sellise nädalase retriidi puhul ma ilmselt valiks nüüd segamatud 6 päeva.

Soovitus: lase lahti kõigist ootustest, võrdlustest. Sina oled seal kus sa oled ja sinu kogemus on unikaalne. Ei ole sellist asja nagu läbikukkumine pimeretriidis 🙂 Juba otsus seda proovida, näitab, et oled väljakutseteks valmis, valmis ennast avastama, edenema.

Minu pimeretriidi majake seest ja väljast. Siin ka link kohale, kes soovib ise kogeda.

*Mantak Chia Darkness Technology

Mis on pimeretriit ja miks see hea on Read More »

Kuidas edukalt manifsteerida?

Mida iganes sa soovid oma ellu tuua, enne kui saad seda oma ellu kutsuda, pead tegema sellele ruumi. Ruumi emotsionaalselt, mentaalselt, füüsiliselt. Üles leidma oma sisemised piirangud, mõttemustrid ja need lahti harutama. Üle vaatama, kas ka sinu elukorraldus on selline, et oled valmis vastu võtma, seda millest unistad, mida soovid manifesteerida.

Kuidas teha endale oma elus ruumi? Hästi tihti me otsime alateadlikult põhjuseid, et mitte teha iseenda hingele oma elus ruumi. Enim armastatud põhjus on, et pole aega. Alustades sellest, et pole aega, et rohkem magada, pole aega, et rohkem liikuda, pole aega, et lugeda raamatut, õppida midagi uut, pole aega, et süüa, et luua endale päevatööst kõrvaläri või vähemalt mõelda selle peale, mõnikord öeldakse, et pole aega, et oma elukaaslasega iga nädal paar se*sdeiti teha😀. Ajapuudus on üks enim armastatud ettekääne. Kui sa järgmine kord sama ettekäänet oled toomas, mõtle selle peale, et maailma tipptegijad, kellel on ärid, mis toovad sisse miljoneid, on üldjuhul loonud endale rutiini, kus igapäevane ajavõtt iseendale, näiteks meditatsioonipraktika, on alati päevakavas aukohal. Seda ei kompromiteerita.

Ruumi loomine uuele enda sees ja ümber tundub hirmutav. Kui ühel hetkel heidame valgust oma asendustegevustele oma elus, millega oleme püüdnud end täita ning laseme neil tegevustel minna, siis mis jääb järele? Algul on tühjus. Tühjus on hirmutav, sest sa pole harjunud sellise vaikuse ja ruumiga. Sel hetkel püüab ego tasandi mina korraldada kohe midagi asemele – midagi uut, millega end käigus ja tegevuses hoida. Siis ütleb ego-mina, et on igav ja jama ja sulle meeldisid need tegevused, need andsid su elule sisu ja mõtte.

Mõnikord kasutame oma suhteid nagu karke, et end elus püsti hoida, nii hea on ju kellelegi toetuda ja ka see on igati inimlik. Mis saab siis kui see “kark” ära võtta? Siis on tühi ja üksildane tunne, mida tahaks jällegi täita mõne uue karguga, olgu selleks siis uus suhe, lihtsalt seltskond sõpru või mõni asendustegevustest (mõned peamised aga mitte ainult: ületöötamine, ennastunustav sportimine või pigem ekstreemne eneseületamine, suhted, peod, pidev üritustelt üritustele lendlemine, ülesöömine, alkohol, tubakas, jms).

Kraapiv üksinduse tunne haarab mõnikord endasse peale intensiivselt kellegagi koos veedetud aega. Kui siis lähed koju või jääd üksi, siis on algul imelik tunne, ei oskagi nagu olla ja võtab veidi aega kui iseendasse tagasi tuled ja olemist nautima hakkad. Kas tuleb tuttav ette? Samasugune üksilduse tunne tabab algul kui hakkad endas ruumi looma aga kui kohaned ning hakkad tunnetama iseennast paremini, siis üksildus kaob, sa täitud rõõmuga. Kui lood oma ellu midagi, siis see tuleb juba külluse korvist mitte soovist oma puudust asendustegevustega korvata. Siit algab päriselt oma elu loomine. Siit edasi saad hakata oma ellu tooma seda, mida päriselt soovid.

Kuidas edukalt manifsteerida? Read More »

10 asja, mida küsida endalt ja kaaslaselt enne suhtesse minekut

Suhted on olnud minu elu üks peamiseid õppimise, kasvamise kohti, suhetes olen saanud kõvasti kõrvetada ja endale (ning ka teistele) kõvasti haiget teinud. Kogu see kogetud valu pani mind ühel hetkel tõeliselt panustama, et suhete kohta rohkem õppida, lugeda, vaadelda, kuidas siis luua toimiv suhe, et oleks ikka rohkem rõõmu ja teineteisega koos kasvamist ning vähem valu.

Algul kui uus põnev inimene meie ellu tuleb, siis lülitame mõtlemisvõime välja ja kogu tants käib hormoonide möllust. Noore ja kogenematuna hüppasin suhtesse naiivse lootusega, et suudan partnerit muuta, hiljem hüppasin suhetesse lootuses, et muutun ise. No ei muutu ei ise ega teine või kui siis üürikeseks ajaks aga inimese põhiolemus jääb ikka samaks ning suhte algul tehtud korrektiivid kipuvad siis kui esimesed väljakutsed tulevad, ka vanadesse rööbastesse minema. Teadlikum suhe eeldab, et suudad ka siis kui parasjagu oksütotsiini pilves oled, endalt ja kaaslaselt küsida olulisi küsimusi ja KUULATA neile antavaid vastuseid.

Pikaajalistel vallalistel on tavaliselt valmis pikad nimekirjad sellest, milline see inimene, kes lõpuks oma ellu vastu võetakse, olema peaks. Ma lähenen teemale natuke teiselt poolt. Tee endale lühike küsimuste – vastuste leht, mida saad meeldetuletuseks kiigata ja uuelt kallimalt ka küsida enne kui oled oled jõudnud sellesse suhte faasi, kus olete otsustanud päriselt koos edasi minna.

  1. Miks sa tahad olla suhtes? Mis on sinu jaoks suhte eesmärk?
  2. Mis on sinu arvates mehe/naise roll suhtes/kooselus/abielus?
  3. Kus sa näed end elamas? Kas sul on eelistus maa, linna, riigi osas? Elukeskkonna osas?
  4. Kas soovid saada lapsi või kindlasti ei soovi lapsi? See on minu meelest üks fundamentaalsemaid asju, mille puhul samas arvatakse justkui ei sobiks sellest rääkida suhte alguses, et ehmatad teise ära. Järjekordne tobe väljamõeldud reegel või uskumus! Laste teemast tuleks rääkida pigem alguses ilma valehäbita, sest paraku on see teema, mis tuleb sügavalt meie seest ja loota, et teine pool vaikselt kohaneb meie tegeliku sooviga on ülimalt naiivne. Minul on läinud suhe katki sellepärast, et ma tahan last ja partner seda ei soovinud ning olen jätnud ka suhtesse minemata kuna mina ei soovinud enam lapsi aga teine pool soovis väga. Oleneb kindlasti ka inimeste vanusest aga kui oled juba kuskil 35+, siis ei tasu seda teemat vaiba alla pühkida ja loota, et asjad lahenevad just vastavalt sinu nägemusele ja mõlemad on sealjuures rahul ning õnnelikud.
  5. Kui palju sa vajad üksi olemise aega ja kui palju vajad koos olemist? Jällegi alahinnatud teema ja tihtipeale ei tea me ise ka, et vajame rohkem omaette olemise aega ning “küsime” seda aega läbi alateadliku tülitsemise ja intriigide. Mida parem kontakt ja selgus on iseendaga, seda lihtsam on suhtes oma vajadusi sõbralikult väljendada. Kui siin on täiesti erinevad vajadused, siis on koosolemiseks kõvasti kompromisse vaja teha.
  6. Milline on su partneri vanemate peremudel, kuidas asjad käivad tema päritoluperes? Need uskumused ja mudelid on peidus meie seljakotis, tahame seda tunnistada või mitte. Kuniks pole enda tervenemise nimel märkimisväärseid samme võetud, hakkab see pagas ka meie suhtesse üle kanduma. Muidugi meil kõigil on päritud kiiksud, lihtsalt oluline on seda teadvustada ja sinna valgust heita. Lisaks päritoluperele tasub tähelepanelikult kuulata ka eelmise suhte lugu ja kuidas oma eelmisest partnerist räägitakse.
  7. Milline on sinu maailmavaade? Milline koht on spirituaalsusel sinu elus?
  8. Kui ühiste laste saamine on teema, tuleb kindlasti kasuks ka rääkida mõlema visioonist, kuidas neid peaks kasvatama.
  9. Kuidas peaksid käima paari rahaasjad? Millised on sinu uskumused raha kohta. See teema on eriti oluline läbi arutada kui otsustatakse kokku kolida.
  10. Milline on sinu ideaalne elustiil?

Need on ainult mõned küsimused, mida tutvuse algfaasis võiks küsida, et päriselt teineteist tundma õppida ja mõista, kus teine inimene oma uskumuste ja eluga on. Meil on kõigil oma pagas varasemate suhete ja oma päritolu peremudeli näol, keegi meist pole ideaalne ja perfektne. Parim, mis teha saame, on toetada teineteist selles mängus nimega Elu ning võtta endale sihiks olla iga päev natuke parem inimene ja natuke parem partner kui eile.

10 asja, mida küsida endalt ja kaaslaselt enne suhtesse minekut Read More »

Kas tead, mis on sinu MIKS?

Üritusi täis suvi on mööda saanud, võib-olla käisid sinagi mõnel enesearengu või vaimsuse üritusel, festivalil, võib-olla käisid mitmel neist või lausa kõigil. Eestis on kõikvõimalikke jooga, tantra jm festivale tõesti vist rahvaarvu arvestades küll kõige rohkem maailmas (puhas minu oletus). Ühest küljest on see hästi tore ja näitab, et inimestel on hästi suur huvi kasvada ja areneda ning oma elu parema inimesena elada, välja murda neist mustritest, mis meid tagasi hoiavad ja elust täit rõõmu tunda ei lase. Teisalt tahan ma kutsuda neid, kes peaaegu kõigil üritustel kohal on ja aastaid erinevaid kursuseid teevad, hetkeks peatuda ja endalt küsida MIKS. Hästi lihtne on astuda sarnasesse mustrisse, mis enne seda teekonna algust oli – ületöötamist, suitsetamist, alkoholi, pidutsemist, tujuparandamise shoppamist asendavad lihtsalt teistmoodi üritused, enesearengu, spirituaalsuse festivalid või kursused, kust saad kerguse ja hea tunde, inspiratsioonilaksu, mis aga paljudel nädala pärast läinud on ja otsitakse juba järgmist “laksu”

Kui me astume enesearengu teele, siis algul on hästi loomulik, et läheme justkui buffee lauda, kus tõstame oma taldrikule kõike, et proovida siit ja sealt, kõik tundub põnev ja isuäratav. Vähemalt toidumaailmas me ühel hetkel ei jaksa buffee külluslikest valikutest rõõmu tunda ja eelistame tellida a la cartes täpselt seda, mis on meie jaoks parim. Samamoodi võiksime leida enda jaoks ka just need vaimsed praktikad, milles sügavuti minna ja mida igapäevaselt oma ellu integreerida.

Me võime õppida tuhandeid praktikaid aga kui me neid süstemaatiliselt oma ellu ei integreeri, siis need ka meie elu uuele tasandile ei vii. Samas sadu või kümneid praktikaid meie 24h ööpäev kindlasti ei mahuta.

Üks tark mees on öelnud, et vaimsete praktikatega on nagu kaevukoha otsimisega – võimalus, et sa jõuad veesooneni on siis kui puurid ühe sügava augu, mitte kümme lohku lootes, et sealt vesi tuleb.

Ma ei püüa sellega öelda, et enda edasi arendamine, pidev õppimine on väär, üldsegi mitte. Me peame õppima ja end arendama kuniks me elame. Oluline, et mõistaksime, mis on see miks, meie eesmärk ja meie tee. Püüa leida endale õpetaja/guru, kes sind sinu teel toetab ning selle asemel, et segada kokku erinevate traditsioonide, meetodite kokteile, leia just see, mis sind kõige rohkem inspireerib ning mine sellega sügavuti. Ole nagu tugevate juurtega puu, mis saab taevastesse kõrgustesse kasvada tänu oma tugevatele juurtele.

Kas tead, mis on sinu MIKS? Read More »

Mida teha kui oled liiga vihane või hirmul, et rääkida?

Lähedastega tuleb ikka elus ette hetki, kus oleme nii vihased või solvunud ja hakates sellest rääkima paisub tüli suureks, tunneb teine pool end rünnatuna ja asub kaitsesse ning isegi kui peame end muidu tasakaalukaks ja teadlikuks inimeseks, lendab kogu hea kavatsus vastu taevast. Teinekord on aga kalduvus lihtsalt oma viha ja solvumine alla suruda ning teha nägu nagu pooleks midagi juhtunud. Ka see pole lahendus, sest ühel hetkel võib see supp lihtsalt üle keema hakata ja tunnete maha surumine pole samuti tervislik.

Mida siis teha? John Gray soovitab oma raamatus “Mehed on Marsilt, Naised Veenuselt” armastuskirjade tehnikat. See tehnika võimaldab sul oma tunded välja kirjutada. Tihtipeale me ei tea isegi, mida me päriselt tunneme ja mis ühe või teise tunde taga on. Armastuskirjade tehnika aitab tuua selgust nii sulle endale kui ka partnerile ja tulla tagasi enda keskmesse. Kirjutades muutud iseenda kuulajaks ja saad täiesti vabalt kõik hingelt ära kirjutada kartmata, et solvad oma partnerit. Pärast kirjutamist võib-olla sa ei tunnegi enam vajadust seda partnerile üle anda aga võib-olla soovid temalt hoopis vastust ning seda kirja teel küsides annad ka talle võimaluse enne sõnade üle järgi mõelda ja oma keskmesse tulla. Kirja üle andmine annab ka partnerile võimaluse sind teekonnal toetada ja paremini mõista. Armastuskirja võid ka partnerile ette lugeda kui mõlemad on selleks valmis – oleneb meie minevikukogemusest, võib see olla algul liiga raske.

Armastuskirja tehnikas väljendad kõigepealt kõiki oma tumedaid tundeid, mis sul on. Kui oled need välja kirjutanud, saad väljendada ka armastavaid tundeid. Järgnevalt kirjeldan, kuidas sa võiksid seda teha:

1. Adresseeri see kiri oma partneriile ja kujuta ette, et ta kuulab sind armastuse ja mõistmisega.

2. Alusta vihast, seejärel kirjelda, mille üle sa kurb oled, mida sa kardad, mida kahetsed ning lõpetuseks, mida armastad. Oluline on kõik need viis osa igasse kirja lahti kirjutada.

3. Kirjuta igast tundest lihtsas keeles paar lauset ning püüa kõik tunnete peatükid enam vähem ühepikkused kirjutada (Jah, mõnikord kui oled väga vihane, siis see on raske)

4. Peale esimest tunnet peatu, võta korra aeg maha ja märka kui järgmine tunne pinnale kerkib, siis alusta sellest kirjutamist.

5. Ära lõpeta kirjutamist enne kui oled jõudnud kirjutada ka armastusest. Võib-olla sa vajad rohkem aega, et jõuda armastuseni, ole siis endaga kannatlik.

6. Kirjuta oma nimi alla ja lisa p.s. mida sa vajad või soovid oma partnerilt vastuseks

Toon siin ka näite John Gray poolt kirjeldatud kirjana:

Armas Vanessa,

Viha: Olen vihane, et sa oled nii emotsionaalne. Olen vihane, et sa mõistad mind valesti. Olen vihane, et sa ei saa jääda rahulikuks kui me räägime. Olen vihane, et sa oled nii tundlik ja solvud kergesti. Olen vihane, et sa süüdistad mind. Olen vihane, et sa ei usalda mind ja tõmbud minust eemale.

Kurbus. Olen kurb, et me tülitseme. Mind teeb kurvaks, et kahtled minus ja et sa ei usalda mind. Mind teeb kurvaks, et me tülitsesime ja et sa ei tunne armastust minu vastu. Mul on kurb, et sa pole õnnelik minuga

Hirm: Kardan vigu teha. Kardan, et ma ei saa teha, mida tahan, ilma et sind välja vihastaksin. Kardan oma tundeid jagada. Kardan, et mõistad mind valesti. Kardan paista ebapädevana, kardan, et sa ei hinda mind. Kardan sinuga rääkida kui oled nii vihane. Ma ei tea, mida öelda.

Kahetsus: Mul on kahju, et teen sulle haiget. Mul on kahju, et ma ei nõustu sinuga. Mul on kahju, et muutun külmaks. Mul on kahju, et seisan vastu, sinu ideedele. Mul on kahju, et kiirustan tegema, seda mida mina tahan. Mul on kahju, et solvasin su tundeid. Sa ei vääri sellist kohtlemist. Mul on kahju, et mõistsin sind hukka.

Armastus: Ma armastan sind ja tahan lahenduseni jõuda. Ma usun, et olen valmis sinu tundeid ja mõtteid kuulama. Ma tahan sind toetada. Ma mõistan, et solvasin su tundeid. Ma tõesti armastan sind väga. Ma tahan olla mina ja toetada sind, et sina saaksid olla sina. Kui me nüüd räägime, olen kannatlikum ja mõistvam. Sa väärid seda.

Armastan sind,

Michael

P.S. Ma soovin kuulda sinult vastuseks: ” Armastan sind Michael, ma hindan väga kui hooliv ja mõistev mees sa oled. Usun, et me lahendame selle lahkarvamuse.”

Kui aega on vähe, siis võid selle kirja ka oma peas dialoogi vormis teha, oma tunnetes selgusele jõudmine ja nende väljendamine aitab sul jõuda tagasi armastavate tunneteni. “Kui sa võtad aega, et oma tunnetega kontaktis olla, ütled ka sellele väiksele haavunud persoonale oma sees, et sa oled väärt olla kuuldud ja hoitud ja et sa hoolid piisavalt, et seda teha,” ütleb John Gray.

Kirjutaja paneb end haavatavasse seisu ning seetõttu on hästi oluline, et on omavahel kokkulepe, et on loodud turvaline ruum tunnete jagamiseks ja sellele ei järgne süüdistamist ega “hukkamist”.

Armastuskirja jagades ja kuulates on oluline, et see oleks tehtud õige taotlusega. Jagaja soov on saada ühendus uuesti armastavate tunnetega ning jagada neid negatiivseid tundeid, mis hoiavad tagasi. Ühtlasi öelda välja, mis on tema vajadused ja soovid.

Kuulaja ehk saaja sooviks on mõista ja kuulata ning toetada teist, kes soovib oma tunnetes ja vajadustes selgust saada. Kuulaja aktsepteerib teise tundeid ja erinevusi ning usub, et lahkheli on võimalik koos lahendada.

Rohkem näiteid ja tehnikaid leiad John Gray legendaarsest raamatust “Mehed Marsilt, Naised Veenuselt”. Raamat on tõlgitud ka eesti keelde, inglise keelsena saab seda sirvida näiteks siit.

Mida teha kui oled liiga vihane või hirmul, et rääkida? Read More »

Iseenda otsimise ja avastamise konarlused teel

Oled sa kogenud, et mõnikord esmapilgul üsna puhas sein, osutub täiesti mustaks kui oled asunud sealt puhastama ühte väiekst plekki ning alles seejärel näed kontrasti ja lõpuks pead pesema kogu seina?

Kui ma 11 aastat tagasi otsustasin aastaks aja maha võtta, et veidi ringi rännata, oli mu peamine motivatsioon selleks soov proovida, kuidas ma saan hakkama üksinda, kodust kaugel, võõra kultuuri keskel elades. Ma tahtsin endale tõestada, et saan hakkama. Kui üks mu sõber lahkumispeo ajal küsis, kas lähen ennast otsima, vastasin, et mul on kõik paigas, ei lähe ennast otsima. Mäletan veel hästi, mida ma selle all mõtlesin – olin loonud endale väliste standardite järgi aktsepteeritava keskpärase elukese – mul oli karjäär mainekas ettevõttes (millest ma loobusin), oma hubane kodu, auto, puhkused välismaal, sõbrad, täiskasvanuks saanud tütar, ma ei olnud koormatud kosmiliselt suure pangalaenuga. Mõtted sellest, et minu sisekosmos avastamist ja korrastamist vajab, ei tulnud sellisel kujul mulle pähegi. Säärane egost pungil vastus, et ma ennast otsima ei lähe, sest mul pole seda vaja, mul on kõik paigas, ajab mind praegugi veel naerma. Muidugi ma läksin ennast otsima, ainult mu ego ei teadnud seda veel, intuitsioon oli aga piisavalt kõvasti mu kõrva sosistanud, nii et sinnapoole ma liikuma hakkasin. Teadmata, et seda vajasin.

Iseenda otsimisega või pigem siis leidmisega on see, et kui hakkad kuskilt servast kraapima, siis juhtub nagu selle seinaga, mida jutu alguses mainisin… Mõtled, et uurid natuke aga peale esimest manöövrit nuustikuga hakkab soppa voolama, soppa, millest sa polnud esmapilgul teadlik, et see olemaski on, seda mida ma polnud näinud kui sein sellega ühtlaselt kaetud oli. Seda, mida näha ei tahtnud. Sel hetkel on võimalus valida, kas eirata, et hallika varjundi keskel on üks hele laik või kogu sein üleni puhtaks pesta ehk kui rääkida enda avastamise teest, siis saada tuttavaks oma varjukülgedega, nende osakestega, mida me enda juures pole näha tahtnud või julgenud.

Pikkamisi ennast taasluues, kogeme tagasilööke, kogeme hetki kui ego püüab taas püünele saada, süüdistame oma haavades ja traumades oma lähedasi, toome ettekäändeid, et astuda teest kõrvale, kõik pooleli jätta, vahetame pidevalt õpetajaid, teejuhte, meetodeid, kuni jõuame sinna, et kõik, absoluutselt kõik, on meie enda loodud, meie enda peegelpilt ja me lihtsalt peame suutma vaadata seda peegelpilti heatahtlikult, kaastundlikult. Kui tahame seda näha ja aktsepteerida, siis algab tõeline tervenemine ja elamine päris külluses ja armastuses.

Iseenda otsimise ja avastamise konarlused teel Read More »

Scroll to Top