Kevadine pööripäev on olnud iidsetele kultuuridele väga oluline sündmus, tähistades valguse ja soojuse naasmist, uue elu algust ja looduse tasakaalu. Siin on kolm erinevat viisi, kuidas muistsed kultuurid seda sündmust tähistasid:
1. Maiade tsivilisatsioon (Mehhiko ja Kesk-Ameerika) – Chichén Itzá “Kukulkáni varjud”
Maia rahvas oli väga täpne astronoomias ning nende püramiidid olid ehitatud nii, et need ühtiksid tähtsate taevasündmustega.
- Pidu ja rituaalid: Kevadise pööripäeva ajal kogunesid inimesed Chichén Itzá Kukulkáni püramiidi juurde. Päikese loojumise ajal tekib püramiidi servadesse varjumuster, mis meenutab maolist jumalust Kukulkáni, kes justkui libiseb mööda treppe alla.
- Tänuavaldused ja ohverdused: Inimesed tänasid jumalaid hea saagi ja viljakuse eest, viies läbi tantsu- ja tuleohverdusrituaale.
2. Druidid ja keldi kultuur (Briti saared, Prantsusmaa, Iirimaa) – Stonehenge ja kevadised rituaalid
Keldid ja druidid olid tihedalt seotud looduse ja aastaaegade muutustega.
- Stonehenge’i päiksetervitus: Kevadisel pööripäeval kogunesid preestrid ja kogukonna liikmed Stonehenge’i juurde, et jälgida, kuidas päike tõuseb täpselt kiviringi peavärava kohale.
- Viljakuse tähistamine: Kevad oli uue elu sümbol ja naiseliku loovusenergia aeg, mistõttu viidi läbi rituaale viljakusjumalannadele (nt Brigidile). Rahvas süütas lõkkeid ja korraldas kevadpidustusi, tantsides ja lauldes, et kutsuda head õnne ja viljakust.
3. Vana-Pärsia (Zoroastrism, Iraan ja Kesk-Aasia) – Nowruz – “Uus päev”
Nowruz on iidne Pärsia uus aasta, mida tähistatakse kevadise pööripäeva ajal ja mis on olnud oluline üle 3000 aasta.
- Haft-Seen rituaal: Perekonnad kaunistavad oma kodu ja katavad laua seitsme sümboolse esemega (nt õunad, küüslauk, äädikas, idandid), mis sümboliseerivad elu, tervist ja jõukust.
- Puhastus ja uue aasta algus: Enne Nowruzi teevad pered põhjaliku kevadpuhastuse, et vabaneda vanast ja tervitada uut energiat. Samuti hüpatakse üle lõkete, sümboliseerides puhastumist ja tugevuse kogumist.
- Kingitused ja pidustused: Inimesed külastavad üksteist, vahetavad kingitusi ja naudivad rikkalikku pidusööki. Pidustused kestavad 13 päeva ja lõppevad piknikuga looduses.
Kõik need kultuurid austasid kevadist pööripäeva kui tasakaalu ja uue elu sümbolit, tähistades seda läbi rituaalide, muusika, lõkete ja loodusega ühenduse loomise. 🌿🔥🌞